Dla Inwestora facebook galeria video kalendarz spacer wirtualny e-mapa wieści gminne kino przystań Narodowy Spis Powszechny jakość powietrza Skróty nawigacji

Już umiem pływać


25 listopada 2022 roku, zakończyliśmy wyjazdy na międzyrzecką pływalnię
z dziećmi, z naszej szkoły podstawowej w ramach programu „Umiem pływać” Deklarację złożyło 30 rodziców uczniów z klas 3-4. Zajęcia podstawowej nauki pływania prowadzone były przez szkółkę państwa Jończyków. Dzieci z tego tytułu nie ponosiły żadnych kosztów. Środki na 20 wyjazdów  pochodziły przede wszystkim z budżetu naszej gminy. Jednak dzięki zaangażowaniu z-cy wójta pani Karoliny Korendy-Gojdź przekazano nam również na ten cel wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Historia akcji „Już umiem pływać- pszczewski narybek”, bo tak wiele lat temu nazwaliśmy nasz program, sięga lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zaczynając pracę w naszej szkole byłem zdeterminowany, aby jak najwięcej dzieci  posiadło umiejętności  pływania.
W miejscu, w którym mieszkamy, czyli w  naszej gminie znajduje się 20 jezior. Jako ratownik wodny wiem, że podstawową rzeczą aby nasze pociechy czuły się tu bezpiecznie jest umiejętność pływania. Pamiętajmy też, że już w starożytności Platon mawiał:  “kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować”. Pływanie jest tym dla ciała, czym czytanie dla umysłu. Pierwsze nasze wyjazdy na pływalnię odbywały się do Sierakowa, gdzie wraz z panią Marią Obarską – Górka organizowaliśmy nawet mistrzostwa szkoły w pływaniu! Następnie korzystaliśmy z pływalni w Świebodzinie, a teraz  kontynuujemy nasze działania jeżdżąc do Międzyrzecza. Wiele lat temu, kiedy aura na to pozwalała organizowałem również naukę pływania na Jeziorze Szarzeckim zarówno  trakcie lekcji wychowania fizycznego jak  i na zajęciach pozalekcyjnych. Setki naszych uczniów zdobyło dzięki temu „kartę pływacką”, kiedyś bardzo ważny dokument dla każdego młodego człowieka. Zachęcam rodziców, aby wydobyć swój „patent pływacki” z kuferka i pokazać swoim dzieciakom!

Na zakończenie tegorocznej edycji tego programu wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy, a trójka z najlepszą frekwencją upominki. W kolejnym roku będziemy również starali się kontynuować ten program, aby
z narybku były rybki.

opracował: Romuald Tankielun

<