Dla Inwestora facebook galeria video kalendarz spacer wirtualny e-mapa wieści gminne kino przystań Narodowy Spis Powszechny jakość powietrza Skróty nawigacji

Dwadzieścia lat współpracy gminy Pszczew z gminą Letschin

07/10/2022

W kwietniu 2022 minęło dwadzieścia lat od podpisania umowy partnerskiej między gminami Pszczew i Letschin. Aby uczcić tę rocznicę zorganizowaliśmy my dwudniowe spotkanie z udziałem szerokiego kręgu osób, nie tylko związanych instytucjonalnie z partnerstwem (władze obu gmin), ale także mieszkańców obu miejscowości, tak aby nawiązane kontakty skutkowały w następnych latach równie owocną i dynamiczną współpracą.

Obchody dwudziestolecia współpracy zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Małego Projektu pod tytułem „Pszczew-Letschin. Dwadzieścia lat współpracy”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”.

W projekcie wzięło udział 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Cieszymy się, że wśród naszych przyjaciół z Letschin byli nie tylko seniorzy, ale tym razem z powodzeniem udział w projekcie wzięli również uczniowie ze gimnazjum w Letschin, których zaangażowaliśmy we współpracy z uczniami ze szkoły w Pszczewie w działania artystyczne.

Wizyta naszych partnerów z Letschin zaplanowana została na dwa dni – 4 i 5 października 2022 r. Spotkaliśmy się na wspólnym obiedzie 4 października w Folwarku Pszczew, gdzie nasi goście nocowali. Po krótkim odpoczynku zaproponowaliśmy przyjaciołom z Letschin kolejne atrakcje. Dzieci udały się na zajęcia artystyczne, które odbywały się w sali przy ul. Zamkowej 14. Tam razem z polską grupą pracowały pod opieką Pani Urszuli Skarżyńskiej nad etiudą teatralną. Starsi zostali zaproszeni do Klubu Seniora, gdzie czekali na nich seniorzy z gminy Pszczew z przygotowanym przez siebie smacznym poczęstunkiem.

O 19 w pięknej sali na Folwarku Pszczew odbył się koncert polskich i niemieckich piosenek w wykonaniu naszych lokalnych artystów. Młodzież zaprezentowała efekty swojej wspólnej pracy. Obejrzeliśmy poruszającą etiudę teatralną o świecie w którym relacje międzyludzkie są zaburzone przez dominacje świata elektroniki i mediów społecznościowych. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Pszczew Józef Piotrowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Pszczew Romuald Tankielun.

Wieczorem uczestnicy projektu i zaproszeni goście zasiedli wspólnie do kolacji. Był czas na rozmowy, wspominanie wcześniejszych spotkań i na zabawę, bo w tle grała muzyka.

Następny dzień był równie intensywny. Po śniadaniu znów działaliśmy w dwóch zespołach. Dzieci z Letschin i Pszczewa pod opieką Pani Joanny Misiewicz – przewodniczki po Pszczewie, zwiedzali miejscowość. Po spacerze udali się do Szkoły Podstawowej w Pszczewie na wspólne zajęcia muzyczne. Było bardzo wesoło, a wszyscy śpiewali w nieznanym sobie języku piosenkę ludową z Ghany „Tue, Tue Barima”.

Tymczasem starsi uczestnicy projektu udali się do sali widowiskowej na konferencję podsumowującą dwadzieścia lat współpracy gmin Pszczew i Letschin. Obecni byli na niej Pan burmistrz Letschin Michael Böttcher wraz z zastępcami, wójt gminy Pszczew Józef Piotrowski, emerytowana dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie pani Wanda Żaguń, dyrektor GOK Dominik Fryza, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pszczewie Halina Banaszkiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie Aleksandra Sobiak oraz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczewie Małgorzata Szcześniak. Spotkanie było tłumaczone przez pana Łukasza Robaka.

Zaproszeni goście opowiedzieli o początkach współpracy, kolejnych realizowanych projektach oraz wskazali propozycje celów działania na następne lata. Pan burmistrz Michael Böttcher oraz wójt Józef Piotrowski zadeklarowali chęć dalszej współpracy, a nawet intensyfikację kontaktów między mieszkańcami obu gmin, zwłaszcza jeśli chodzi o seniorów, dzieci i młodzież. Na zakończenie tych wspólnie spędzonych dwóch dni wszyscy uczestnicy spotkali się na rynku w Pszczewie, gdzie na pamiątkę dwudziestu lat współpracy stanęła pamiątkowa tablica wskazująca kierunek jazdy do Letschin.

To był bardzo mile spędzony czas, który mamy nadzieję zaowocuje dalszą współpracą, przez kolejne co najmniej 20 lat.

<