Dla Inwestora facebook galeria video kalendarz spacer wirtualny e-mapa wieści gminne kino przystań Narodowy Spis Powszechny jakość powietrza Skróty nawigacji

Plan działań prewencyjnych w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

14/10/2022

Na polecenie administracji rządowej samorządy z całej Polski zostały zobowiązane do opracowania  planów działań prewencyjnych w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Chodzi o to by mieszkańcy gmin mieli świadomość gdzie się zgłosić w celu otrzymania preparatu. Z otrzymywanych informacji z administracji rządowej wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy do 60-tego roku życia, wynika to ze względów medycznych. Odpowiednie preparaty są już w dyspozycji Urzędu Gminy.

Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach wiekowych:

 • Noworodki do 1 miesiąca życia, 16 mg – ¼ tabletki
 • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 32 mg – ½ tabletki
 • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 65 mg – 1 tabletka
 • Dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorośli do 60 lat, 130 mg – 2 tabletki
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg – 2 tabletki

W przypadku wydawania jodku potasu dla rodziców/opiekunów dzieci do 3 lat (dla których przewidziano przyjęcie ¼ lub ½ tabletki) będzie wydana cała tabletka, natomiast za podział tabletki i podanie odpowiedniej dawki odpowiadają rodzice/opiekunowie.

Wskazania do stosowania:

Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej. Tabletki  z jodkiem potasu mogą być przyjęte tylko i wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarcza jednorazowe podanie zalecanej dawki.

Przeciwwskazania:

-Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

-Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,

-Nadczynność tarczycy,

-Zapalenie naczyń z hipokomplmentemią

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

Gmina Pszczew realizuje niezbędne działania  związane z dystrybucją tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko i wyłącznie w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.

Podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie gminy Pszczew, w zależności od miejsca zamieszkania:

 1. BOROWY MŁYN – posesja sołtysa, Borowy Młyn 6
 • BRZEŹNO – wiata przystankowa przy posesji nr 1 (dystrybucja przez OSP)
 • JANOWO – świetlica wiejska, Janowo 2b, 66-330 Pszczew
 • NOWE GORZYCKO – świetlica wiejska, Nowe Gorzycko 14, 66-330 Pszczew
 • POLICKO – świetlica wiejska, Policko 30a, 66-330 Pszczew
 • PSZCZEW (ulice: Cegielniana, Jadwigi, Kasztanowa, Katarzyny, Poznańska, Różana, Stefana Batorego, Świechocińska, Świętego Wojciecha, Zajeziorna, Zamkowa) – Przedszkole Samorządowe im. Pszczółki Mai, ul. Stefana Batorego 1, 66-330 Pszczew
 • PSZCZEW (ulice: Akacjowa, Brzegowa, Brzozowa, Dworcowa, Grobla, Grodzka, Jałowcowa, Kościelna, Międzychodzka, Olchowa, Plac Zamielno, Stokowska, Władysława Sikorskiego, Szarzecka, Sosnowa, Topolowa, Wypoczynkowa, Żwirowa) – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Władysława Sikorskiego 23, 66-330 Pszczew
 • PSZCZEW (ulice: Cisowa, Jodłowa, Kuligowska, Międzyrzecka, Młyńska, Modrzewiowa, Orla, Orli Kąt, Parkowa, Pasieka, Powstańców Wielkopolskich, Rekreacyjna, Rynek, Strażacka, Słoneczna, Świerkowa, Wybudowanie, Trzcielska, Wierzbowa, Żurawia) – Remiza Strażacka OSP Pszczew, ul. Strażacka 1, 66-330 Pszczew
 • RAŃSKO – posesja sołtysa, Rańsko 18, 66-330 Pszczew
 1. SILNA – świetlica wiejska, Silna 24B, 66-330 Pszczew
 1. STOKI – świetlica wiejska, Stoki 37A, 66-330 Pszczew
 1. STOŁUŃ – świetlica wiejska, Stołuń 23A, 66-330 Pszczew
 1. SZARCZ – świetlica wiejska, Szarcz 2, 66-330 Pszczew
 1. ŚWIECHOCIN – świetlica wiejska, Świechocin 26, 66-330 Pszczew
 1. ZIELOMYŚL – świetlica wiejska, Zielomyśl 23, 66-330 Pszczew

Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna

broszura_informacyjna

PDF Embedder requires a url attribute ulotka-jodek-potasu

<