ul. Zamkowa 20
66-330 Pszczew
tel./fax 95 7492328
tel. 95 7492329, 697 200 142
mail: sekretariat@opspszczew.pl
Kierownik: Aleksandra Sobiak
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Zadaniem pomocy społecznej jest także zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Organy te realizując zadania pomocy społecznej współpracują, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje:
Prawo do świadczeń w formie interwencji kryzysowej, schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego przysługuje cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 170 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 176 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Główne cele pomocy społecznej:
Pomoc społeczna polega w szczególności na:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie
Misja Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie: Wspólne działanie osób, instytucji i organizacji w celu podniesienia życia społeczności lokalnej gminy Pszczew oraz przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, we wzajemnym szacunku i współpracy z lokalną władzą uchwałodawczą i wykonawczą, pracownikami, klientami oraz pozostałymi partnerami, w tym instytucjami samorządowymi, pozarządowymi, instytucjami pomocy społecznej, instytucjami wspierającymi i/lub kontrolującymi oraz społecznością lokalną, Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie zapewnia profesjonalne oraz skuteczne realizowanie swoich zadań statutowych”.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie został utworzony 02.05.1990 r. na mocy Uchwały nr X/42/90 Gminnej Rady Narodowej w Pszczewie z dnia 30 kwietnia 1990 r. Siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie był w tamtym czasie budynek Urzędu Gminy w Pszczewie, ul. Rynek 13. Od początku działalności Ośrodka, jego zadaniem było kompleksowe prowadzenie spraw z zakresu pomocy społecznej na terenie gminy Pszczew.
Z dniem 01.01.1997 r. Uchwałą Nr XXIV/148/96 Rady Gminy w Pszczewie z dnia 19 grudnia 1996 r. został powołany do życia Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie z Środowiskowym Domem Samopomocy. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pszczewie od początku swojej działalności miał charakter ponadlokalny a jego celem była rehabilitacja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi. Na początku siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie z Środowiskowym Domem Samopomocy w Pszczewie była: ul. Zamkowa 20 w Pszczewie. Od 2012 r. siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie jest: Plac Zamielno 4 w Pszczewie.
Z dniem 01.01.2020 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pszczewie został wyodrębniony ze struktur Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie i stał się samodzielną jednostką organizacyjną Gminy Pszczew.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie jest jednostką organizacyjną Gminy Pszczew, nie mającą osobowości prawnej, prowadzoną w formie jednostki budżetowej, powołanej w celu wykonywania zadań gminy z zakresu pomocy społecznej. Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie jest najważniejszym wykonawcą zadań socjalnych, który wchodzi w skład lokalnej administracji samorządowej gminy Pszczew. Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie realizuje w szczególności:
W strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie znajduje się Klub Seniora oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Pierwsze nieformalne spotkania Seniorów dzięki uprzejmości księdza Proboszcza w Pszczewie odbywały się w świetlicy „Magdalenka” w Pszczewie. Od samego początku organizacją spotkań Seniorów zajmował się Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie. Klub Seniora w Pszczewie funkcjonuje formalnie w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie od 30 sierpnia 2018 r. Siedzibą Klubu Seniora w Pszczewie jest ul. Sikorskiego 8. We wrześniu 2019 r. z inicjatywy Seniorów świętowano 3-lecie działalności Seniorów. Na dzień 31.12.2019 r. Klub Seniora w Pszczewie liczył 40 członków.
Klub Seniora w Pszczewie finansowany jest z projektu unijnego 7.5. „Rozwój jakości usług społecznych na terenie gminy Pszczew”, który realizowany jest w gminie Pszczew od 01.08.2018 r. do 30.06.2021 r. Klub Seniora w Pszczewie jest miejscem spotkań osób w podobnym wieku. W Klubie Seniora w Pszczewie odbywają się ciekawe zajęcia, kursy, warsztaty, spotkania ze znanymi osobami. W Klubie Seniora w Pszczewie można porozmawiać z innymi ludźmi, nawiązać nowe znajomości i wziąć udział w zajęciach czy kursach (np. rękodzieła, gotowania, podstaw Internetu). Ogromną zaletą tego miejsca jest to, że daje ono seniorom poczucie przynależności do grupy. To pozwala im odpędzić samotność i uczucie wyobcowania. Klub Seniora w Pszczewie pomaga podtrzymywać relacje towarzyskie i umożliwia nawiązanie nowych znajomości.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Zespół interdyscyplinarny realizuje działania określone w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 i 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
1) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
2) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;
3) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
4) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
5) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.