Honorowi Obywatele
Od 2005 roku Rada Gminy Pszczew nadaje tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pszczew osobom, które swoją działalnością wniosły aktywny wkład w rozwój lokalnej społeczności, rozsławiały Pszczew lub w sposób wybitny prowadziły działalność na rzecz mieszkańców w określonej dziedzinie życia.
Honorowi Obywatele Gminy Pszczew:
2005 rok
Christien Dekkers +
Wiim Kouters +
Wanda Stróżczyńska
Franciszek Leśny
Tadeusz Bryszkowski +
2006 rok
Wiktoria Ekert +
2009 rok
Benon Schild +
2010 rok
Ks. Dr Adam Dyczkowski +
2018 rok
Stanisława Bejtan
Maria Czernianin
Włodzimierz Nowak
Maria Tankielun
Wanda Żaguń
Christien Dekkers i Wiim Kouters – członkowie holenderskiej fundacji Stichting Werkgroep Polen, którzy przez siedemnaście lat współpracowali z pszczewską szkołą, pomagając placówce, uczniom i ich rodzinom. Wiim i Christien siedemnastokrotnie zorganizowali i prowadzili tygodniowe wakacje w Holandii dla pszczewskich dzieci. Ponadto doposażali szkołę w nowoczesne sprzęty, pomoce dydaktyczne oraz przekazywali pieniądze na remonty szkolnych obiektów. Zorganizowali bezpośrednią opiekę i wsparcie rzeczowo-finansowe dla pięćdziesięciu ubogich rodzin z Gminy Pszczew. Christien Dekkers i Wiim Kouters zostali uhonorowani wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Uśmiechu, MBWV Kobieta Świata, odznaczeniem Honorowi Obywatele Unii Europejskiej. Postawa NASZYCH PRZYJACIÓŁ odbudowuje wiarę w człowieka i pozwala wierzyć w sens niesienia pomocy potrzebującym.
Wanda Stróżczyńska – mieszkanka Pszczewa, nauczycielka, animatorka życia kulturalnego. W 1992 roku utworzyła zespół tańca ludowego Mali Pszczewiacy, który rekonstruując taniec lubuski, rozsławiał Pszczew w Polsce i za granicą. Swoje artystyczne, humanistyczne pasje realizowała i realizuje na rozmaite sposoby, m.in. reżyserując komedię Moralność pani Dulskiej czy organizując wiele wydarzeń kulturalnych dla lokalnej społeczności. Bardzo zaangażowana w pielęgnowanie tradycji, obyczajów i wielokulturowej tożsamości Pszczewa. Inicjatorka upamiętnienia dawnych pszczewskich cmentarzy: żydowskiego i ewangelickiego. W książce Dawno temu w Pszczewie razem z córką Ewą spisała wspomnienia świadków epoki.
Franciszek Leśny – nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły, prezes Pszczewskiego Towarzystwa Kultury, radny kilku kadencji Samorządu Gminnego w Pszczewie, historyk, regionalista. Interesuje się przeszłością Pszczewa. Autor książek: Pszczew w latach 1945 – 2000, Spacerkiem po Pszczewie, Pszczew i okolice. Otrzymał wiele odznaczeń i nagród za działalność pedagogiczną, związkową, kulturalną i społeczną.
Tadeusz Bryszkowski – weterynarz, pszczelarz, rzeźbiarz. W 1989 roku założył skansen pszczelarski, w którym gromadził, naprawiał, rekonstruował antyki oraz wystawiał je wraz ze swoimi pracami. W skansenie znajdowały się ule, barcie, dawne narzędzia, szopki bożonarodzeniowe oraz wiele innych regionalnych eksponatów. Tadeusz Bryszkowski wniósł ogromny wkład w zachowanie dziedzictwa kulturowego Pszczewa. Jego skansen, osobowość, opowieści o ginących zawodach przez lata rozsławiały Pszczew.
Wiktoria Ekert – lekarz, absolwentka Akademii Medycznej z Poznaniu, mieszkanka Pszczewa. Od 1956 roku pracowała w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Pszczewie. Opieką medyczną obejmowała zarówno mieszkańców terenu dzisiejszej Gminy Pszczew, jak i pracowników zakładów pracy, uczniów szkół i przedszkola, a w okresie letnim również dzieci kolonijnych, harcerzy i turystów. Do chorych na terenie Pszczewa chodziła pieszo, do wiosek dojeżdżała wozem konnym lub saniami. Udzielała pomocy rannym w wypadkach komunikacyjnych oraz poszkodowanym w rozmaitych zdarzeniach losowych. Pani Wiktoria Ekert pracowała w Pszczewie niemalże pół wieku. Za wzorową służbę i poświęcenie została uhonorowana, m.in.: Złotym Medalem Zasługi oraz Odznakami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W pamięci pszczewian na zawsze pozostanie jako serdeczna, życzliwa osoba niosąca pomoc.
Benon Schild – kierownik w międzyrzeckim tartaku, gospodarz, rodowity mieszkaniec Pszczewa. Przez wiele lat sprawował w lokalnej społeczności rozmaite funkcje publiczne i społeczne. Był członkiem Zarządu Gminy Pszczew, radnym, członkiem różnych komisji i komitetów oraz wieloletnim sołtysem. Mieszkańcy otaczali pana Benona szacunkiem i uznawali za autorytet w wielu dziedzinach życia. Benon Schild aktywnie przyczyniał się do rozwoju wielu obszarów Gminy Pszczew.
Ks. dr Adam Dyczkowski – biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, nauczyciel akademicki nauk teologicznych i humanistycznych. Przez czternaście lat jako biskup diecezjalny otaczał pasterską opieką parafię Pszczew. Miał zawsze życzliwe relacje z lokalnym samorządem, społecznością i miejscowymi duszpasterzami. Często gościł w Pszczewie, zarówno z wizytami duszpasterskimi, jak i prywatnie – podczas urlopów. Jako filozof przyrody umiłował sobie piękno tutejszych lasów, jezior i pagórków. Biskup Adam Dyczkowski był Wielkim Przyjacielem i Ambasadorem Pszczewa. Zmarł 10 stycznia 2021 roku.
Stanisława Bejtan – nauczyciel, dyrektor szkoły, podharcmistrz ZHP. Pracując jako nauczyciel, edukowała i wychowała kilka pokoleń mieszkańców Policka, Rańska i Janowa. Szczególną opieką otaczała dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, poświęcając im i ich rodzinom dużo własnego czasu. Prowadziła amatorskie kółko teatralne, organizowała obozy, wycieczki i biwaki harcerskie. Czynnie uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym Policka, działając w Kole Gospodyń Wiejskich, prowadząc kursy i zajęcia dla dorosłych mieszkańców wsi. W uznaniu dorobku zawodowego otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz nagrody Ministra Oświaty i Kuratora. Pani Stanisława Bejtan jest szanowaną i uznawaną za wielki autorytet mieszkanką Gminy Pszczew.
Maria Czernianin – nauczyciel, dyrektor szkoły, wieloletnia sołtys, radna. W okresie 33 lat nieprzerwanej służby w edukacji pełniła również inne ważne społecznie funkcje: kuratora sądowego, instruktora ZHP, opiekuna społecznego wsi Stołuń. Jako sołtys i radna wykonała ogrom pracy na rzecz lokalnego środowiska. Przez lata pozytywnie wpływała na mentalność mieszkańców oraz wizerunek miejscowości. Jest kreatorem wielu działań kulturalnych oraz społecznych. W 2005 roku urządziła Izbę Pamięci Pineckiego w nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w Stołuniu. Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, oraz nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. Pani Maria nadal mieszka w Stołuniu, służąc radą i pomocą mieszkańcom.
Włodzimierz Nowak – dziennikarz, publicysta, autor książek. W 1984 roku objął stanowisko kierownika tutejszego muzeum regionalnego. Przygotowywał wystawy dotyczące historii ziemi pszczewskiej. Jako animator przedsięwzięć lokalnych był inicjatorem plenerów malarskich, koncertów, odczytów naukowych. Założył pierwsze pszczewskie pismo społeczno-polityczne Nasza Gmina. Był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Pszczewie. Włodzimierz Nowak to mistrz polskiego reportażu, ceniony i wydawany również za granicą. Za działalność literacką otrzymał wiele nagród, m.in. Grand Press 2004 czy Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego. Dowodem na to, że pamięta lata spędzone w Pszczewie jest fragment reportażu Solidarność ucieka rowerem: Wszędzie widzę Pszczew.
Maria Tankielun – kierownik kina, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. W latach 70. I 80., działając nieodpłatnie, była aktywnym opiekunem społecznym. Pełniła również funkcje radnej oraz przewodniczącej Komitetu Rodzicielskiego szkoły w Pszczewie. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalami Zasłużona dla Opieki Społecznej i Zasłużony Działacz Kultury. Pani Maria Tankielun wniosła duży wkład w tworzenie i rozwój i systemu opieki społecznej i kultury w Gminie Pszczew, czym bardzo przysłużyła się kilku pokoleniom mieszkańców.
Wanda Żaguń – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pszczewa. Zainicjowała działalność wielu klubów, kół zainteresowań i sekcji kulturalnych: tanecznych, muzycznych, plastycznych, fotograficznych, recytatorskich i teatralnych, w których swe pasje rozwijali mieszkańcy gminy. Zespoły działające przy GOK sławiły Pszczew nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Współpomysłodawczyni i organizator wielu imprez cyklicznych m.in.: Pszczewskiej Dwudziestki, Jarmarku Magdaleńskiego, Pleneru Dużej Rzeźby w Drewnie. Umiejętnie kierowała funkcjonowaniem kina, muzeum, biblioteki, zespołu boisk Orlik oraz redakcją Wieści Gminnych. Uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Pani Wanda Żaguń w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju kulturalnego Pszczewa.