Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Pszczew na wydarzenia związane z plenerem malarskim, organizowanym w Pszczewie w dniach od 21 do 28 września 2020 r. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu kilka sylwetek malarzy, którzy będą w tym czasie gościli w Pszczewie.
Plener malarski organizowany jest we współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie z Gminą Pszczew oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pszczewie pod nazwą „Utrwalanie więzi polsko-niemieckiej poprzez spotkania Seniorów i Artystów z Gminy Pszczew i Letschin” w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA dla Programu Współpracy INTERRG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Komisarzem pierwszych edycji Plenerów w Pszczewie był artysta malarz śp., Stanisław Pełka. W zeszłym roku funkcję tę pełniła Elżbieta Ponińska – artystka z pobliskiego Międzychodu. W bieżącej edycji rolę Komisarza pełni artysta plastyk
Paweł Galiński – mieszkaniec Tczewa (woj. pomorskie). Z wykształcenia artysta plastyk – projektant, od ponad 20 lat zajmuje się malarstwem artystycznym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), oraz, w roli sekretarza Zarządu Krajowego – Związku Polskich Twórców Sztuki (ZPTS). Uczestnik około 120 wystaw zbiorowych i poplenerowych w Polsce i za granicą, miał też 19 wystaw indywidualnych.
W tegorocznej edycji pleneru udział biorą Artyści:
Maria Dziopak (córka), Maria Dziopak (mama), Katarzyna Orthwein, Danuta Kruger, Elżbieta Ponińska, Grażyna Dudek, Ingrid Panse-Helmich, Chritina Kloke, Marion Bauer, Halina Jankowska, Dorota Zbroszko, Timur Karim, Jerzy Griga, Marek Kopczyk, Wolfram-Werner Kipsch i Hans Röchow.
Każdy z artystów wyróżnia się indywidualnym stylem, o każdym można by wiele napisać. Ze względu na wymogi naszego wydawnictwa, chcielibyśmy w tym artykule zaprezentować Państwu skrót informacji o kilkorgu spośród uczestników pleneru.
Maria Dziopak mieszka pod Warszawą. Jest malarką znaną w Polsce i za granicą. laureatka wielu międzynarodowych konkursów. Mgr sztuki po Uniwersytecie Śląskim, członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), a także m.in. wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Polskich Twórców Sztuki (ZPTS) i wiceprezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich (SMP). Uczestniczka kilkuset wystaw zbiorowych i wielu indywidualnych w Polsce i kilkudziesięciu innych krajach świata. Przez 40 lat prowadziła Galerię SD w Warszawie.
Danuta Kruger od wielu lat mieszka w Berlinie, lecz często bywa też w rodzinnym Ostrorogu, gdzie prowadzi własną Galerię „Za Chatą”. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, często eksperymentuje, a do najczęstszych motywów należą obrazy odniesione do polskiej historii i pejzaże. Należy do ZPTS. Uczestniczka i organizatorka wielu wystaw i plenerów w Polsce i za granicą. Miała też kilkanaście wystaw indywidualnych.
Elżbieta Ponińska – mieszkanka pobliskiego Międzychodu, w którym tworzy, prowadzi Galerię Sztuki „ELART”, oraz organizuje co roczne plenery malarskie. Absolwentka Studium Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Artystycznego Drzewce 2002 (w latach 2004-2014 w funkcji prezesa). Członek Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków (WZAP), Stowarzyszenia Ekoart w Poznaniu i Związku Artystów Plastyków (ZAP).
Timur Karim – artysta malarz urodzony Duszanbe, w Tadżykistanie, stypendysta tamtejszego Ministerstwa Kultury. Mgr sztuki – absolwent Instytutu Malarstwa Rzeźby i Architektury im., Repina w Sankt Petersburgu. W Polsce mieszka od roku 1998. Laureat międzynarodowych konkursów artystycznych, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i w wielu innych krajach świata. Miał też liczne wystawy indywidualne. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP).
Jerzy Griga – urodził się w Świnoujściu, mieszka i tworzy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie edukował się w pracowni profesora Zbigniewa Siwka z rysunku malarstwa i rzeźby. Zajmuje się malarstwem olejnym i akrylowym. Wielokrotnie nagradzany w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od kilku dekad uczestniczy w plenerach malarskich w kraju i za granicą. W okresie tych kilku dekad praktykowania twórczości malarskiej miał też wiele wystaw zbiorowych. Miał także wiele wystaw indywidualnych.
Hans Jürgen Röchow – od 2011 roku jest w grupie malarskiej w Seelow. Maluje olejem, akwarelą i pastelami. Ulubionym tematem malarskim jest pejzaż. W ostatnim czasie malarz zainteresowany jest portretem. Wystawy i plenery: Lebus, Seelow, Neuhardenberg, Witnica, Drezdenko, Międzychód, Sieraków. Bardzo dobry kontakt malarski ma z Międzychodem.
Więcej informacji, sylwetki artystyczne wszystkich uczestników i ich obrazy będzie można poznać podczas wystawy poplenerowej w GOK w Pszczewie 26 września o godzinie 12.00 w Ośrodku Wypoczynkowym „Relaks” w Pszczewie.
Paweł Galiński – komisarz pleneru malarskiego w Pszczewie
Emilia Frąckowiak – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie