Dla Inwestora facebook galeria video kalendarz spacer wirtualny e-mapa wieści gminne kino przystań Narodowy Spis Powszechny jakość powietrza Skróty nawigacji

Artystyczny Pszczew


Artystyczny Pszczew

Co przyciąga artystów do Pszczewa? W tym roku na to pytanie mieli okazję odpowiedzieć nam artyści malarze. Kochają przyjeżdżać do Pszczewa, zachwycają się pięknem jeziora Szarcz, samym Pszczewem oraz jego pięknymi okolicami. Do tego ryby, grzyby…  Jakby nie patrzeć, miejscowość Pszczew przyciąga artystyczne dusze z każdego zakątka Polski, a nawet świata. W dniach od 21 do 28 września 2020 r. już po raz czwarty odbył się międzynarodowy  plener malarski w Pszczewie. W tegorocznej edycji pleneru udział wzięli: Maria Dziopak, Maria Syśki-Pyś, Halina Jankowska, Danuta Krüger, Elżbieta Ponińska, Grażyna Dudek, Ingrid Panse-Helmich, Chritina Kloke, Marion Bauer, Halina Jankowska, Dorota Zbroszko, Timur Karim, Jerzy Griga, Marek Kopczyk,Wolfram-Werner Kipsch i Hans Röchow. Każdy z artystów malarzy wyróżnia się indywidualnym stylem, o każdym można by wiele napisać….

Plener malarski organizowany był we współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie z Gminą Pszczew oraz  Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pszczewie pod nazwą „Utrwalanie więzi polsko-niemieckiej poprzez spotkania Seniorów i Artystów z Gminy Pszczew i Letschin” w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA dla Programu Współpracy INTERRG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Komisarzem pierwszych edycji Plenerów w Pszczewie był artysta malarz śp., Stanisław Pełka. W zeszłym roku funkcję tę pełniła Elżbieta Ponińska – artystka  z pobliskiego Międzychodu. W bieżącej edycji rolę Komisarza pełnił artysta plastyk Paweł Galiński.

To był bardzo intensywny i inspirujący czas. Podczas pleneru miało miejsce wiele wydarzeń towarzyszących. 24.09.2020 r. Halina Jankowska – malarka zaoferowała nam kąpiel w dźwiękach gongów, mis tybetańskich i dzwoneczków. A dźwięki takie mają charakter terapeutyczny: wyciszają umysł, łagodzą napięcia nerwowe, leczą schorzenia serca różnego pochodzenia oraz zwiększają świadomość siebie. 25.09.2020 r. gmina Pszczew gościła 10 Seniorów z Letschin. W tym dniu odbyły się warsztaty malarskie dla Seniorów z gminy Pszczew oraz Letschin. W godzinach popołudniowych odbyła się wystawa malarska Gabrysi Elias – 5 letniej dziewczynki – mieszkanki Radgoszczy, a po wystawie – warsztaty malarskie dla dzieci. Zwieńczeniem pracy malarzy była wystawa poplenerowa, która odbyła się 26.09.2020 r. Z plenerem malarskim związane jest jeszcze jedno ważne wydarzenie. Wkrótce w Mniszkach – w gminie Międzychód odbędzie się wystawa pod nazwą Oczami Leona Prauzińskiego – artysty i powstańca wielkopolskiego, złożona z prac malarstwa monochromatycznego autorstwa Danuty Krüger.

Emilia Frąckowiak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie

<