Dla Inwestora facebook galeria video kalendarz spacer wirtualny e-mapa wieści gminne kino przystań Narodowy Spis Powszechny jakość powietrza Skróty nawigacji

Stop przemocy


Kampania „Biała Wstążka to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest do nich kierowana. Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem  noszącego go mężczyzny, że nigdy nie będzie jej stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Już trzeci rok z rzędu Kampania „Białej Wstążki” odbywa się w gminie Pszczew od 25 listopada do 10 grudnia. Daty te korespondują z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka.

Tegoroczną kampanię „Białej wstążki” swoim Patronatem objęli Wójt Gminy Pszczew: Józef Piotrowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Pszczew: Romuald Tankielun.

W roku bieżącym, Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie planuje zorganizowanie spotkania w dniu  30  listopada 2020 r  o godz. 15.30 w sali kinowej w Pszczewie, przy ul. Poznańskiej 27, podczas którego zaproszonym Mężczyznom zostanie przypięta symboliczna „biała wstążka”. W tym roku po raz pierwszy Kobiety uczestniczące
w spotkaniu na znak zsolidaryzowania się z kampanią również przyjmą symboliczną „białą wstążkę”.

W ramach  tegorocznej Kampanii  „Białej Wstążki” w dniu 30.11.2020 r. planowana jest prelekcja na temat „Przemocy wobec osób starszych”, a od dnia 25 listopada 2020 roku  do 10 grudnia 2020 roku, Konsultant do Spraw Przemocy -certyfikowany specjalista odbywać będzie całodobowy dyżur telefoniczny dla mieszkańców Gminy Pszczew pod numerem 696414125 z zakresu przeciwdziałania przemocy. Dodatkowo z konsultantem ds. przemocy będzie można nawiązać kontakt za pomocą poczty elektronicznej: pomocprzemoc@wp.pl. Przy okazji tej akcji, informujemy również i przypominamy, iż  Gmina Pszczew podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy, gdzie w Pszczewie działa Zespół Interdyscyplinarny, którego Przewodniczącą jest Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej. Poza tym, w każdy poniedziałek  w godzinach od 14.00 do 17.00 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczewie  można skorzystać po uprzednim zapisaniu się, z porad konsultanta do spraw przemocy, certyfikowanego specjalisty Beaty Koniecznej.

W przypadku, gdy procedury związane z epidemią COVID-19 spowodowaną koronawirusem SARS- CoV-2 nie pozwolą za zorganizowanie spotkania w dniu 30.11.2020 r., spotkanie nie odbędzie się. W takim przypadku kampania odbędzie się w sposób bezpieczny dla mieszkańców gminy Pszczew.

Dodatkowo w miesiącu listopadzie 2020 r. dzieciom z gminy Pszczew na ręce Pani Dyrektor Przedszkola „Pszczółki Mai” oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej
w Pszczewie zostaną przekazane „pomarańczowe wstążeczki”
w ramach  ogólnoświatowej i ogólnopolskiej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która trwa od 01 listopada do 19 listopada 2020 r. Edycja ogólnoświatowej kampanii skupia się konkretnie wokół trzech dat – 2 listopada, jako światowego dnia dla tworzenia kręgów współczucia, których celem ma być omawianie, uczenie się i pomaganie we wdrażaniu mocnych i konkretnych środków do zapobiegania przemocy wobec dzieci i młodzieży, aby lepiej chronić ich prawa do godności i bezpieczeństwa. Z kolei 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, w celu przyczyniania się do tworzenia kultury zapobiegania nadużyciom i przemocy wobec dzieci oraz mobilizowania opinii publicznej do działania i rozpowszechnia programów prewencyjnych. Ostatnią z dat, jest 20 listopada – czyli Dzień Praw Dziecka.

Emilia Frąckowiak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie

<